in

Simona Halep, victorie în două seturi la US Open și calificare în sferturile de finală

Simona Halep, cap de serie nr. 5, la turneul de Grand Slam US Open, nu a stat mai mult de două seturi pe teren în meciul ei cu jucătoarea spaniolă Carla Suarez Navarro, din turul 4 al probei de simplu feminin.

Compatrioata noastră s-a calificat în sferturile de finală după ce s-a impus cu 6-2, 7-5 în 100 de minute și se poate întâlni, în meciul următor, cu liderul WTA, americanca Serena Williams.

Începută la aceeași oră cu meciul Simonei Halep, partida disputată în primul tur al probei de simplu în turneul juniorilor dintre Vlad Andrei Dancu și chinezul Yibing Wu, cap de serie nr. 15, s-a terminat cu o victorie a compatriotului nostru care s-a impus cu 4-6, 6-3, 6-4, informează Federaţia Română de Tenis.

CITITI MAI MULT:

Simona Halep, cap de serie nr. 5 la US Open 2016

Irina Begu, calificată în finala turneului WTA International de la Florianopolis