in

Tenismenul român Radu Mihai Papoe este campionul campionilor de 14 ani din Europa

Victorie senzațională pentru Radu Mihai Papoe, component al lotului național U14 al României, care a participat în Italia, la Reggio Calabria, la ”Tennis Europe Junior Masters”, competiție echivalentă cu Turneul Campionilor din circuitul profesionist.

Astfel, timp de trei zile, cei mai buni opt jucători din Europa, la categoriile U14 și U16, s-au întâlnit pe final de sezon pentru a stabili care dintre ei este este cel mai bun. Și, spre bucuria noastră, la categorie U14, cel mai bun a fost românul Radu Mihai Papoe.

Tânărul jucător a primit trofeul pentru cel mai bun campion de 14 ani din Europa, la finele unei competiții în care România a mai fost reprezentată și de Nicholas David Ionel. Acesta din urmă a pierdut în primul meci, dar și-a revenit repede și a câștigat turneul pentru locurile 5-8, terminând, astfel, pe poziția a 5-a, informează Federatia Română de Tenis.

CITITI MAI MULT:

Simona Halep, victorie în două seturi la US Open și calificare în sferturile de finală

Simona Halep, cap de serie nr. 5 la US Open 2016

Irina Begu, calificată în finala turneului WTA International de la Florianopolis