Un scandal a izbucnit în spațiul public după ce fostul premier Victor Ponta a susținut că fiica sa, Irina Ponta, aflată în Oman, nu ar fi fost lăsată să urce într-un avion care repatria cetățeni români din Dubai. Ministerul Afacerilor Externe respinge acuzațiile și afirmă că deciziile privind repatrierea sunt luate pe baza unor criterii obiective, nu pe considerente politice.
Controversa apare în contextul operațiunilor de repatriere organizate de autoritățile române pentru cetățenii aflați în Orientul Mijlociu, pe fondul deteriorării situației de securitate din regiune.
Ponta: „Ministra a sunat să nu fie lăsată în avion”
Victor Ponta a declarat că fiica sa, aflată într-o tabără în Oman, nu a fost lăsată să urce în avionul care transporta români spre București.
Fostul premier susține că decizia ar fi fost luată la nivelul Ministerului de Externe.
„Da, este adevărat. Doamna Țoiu a dat-o jos din avionul care aducea români. A sunat ea personal la consulul din Dubai să nu o lase să se urce în avionul de București, deși e minoră și e singură acolo. Acum e singură în Dubai și căutăm să găsim un loc pe un zbor să vină în Europa”, a declarat Victor Ponta.
Potrivit relatărilor, fiica fostului premier se afla într-o tabără în Oman și nu ar fi putut fi adusă în România împreună cu ceilalți copii.
MAE: „Nu se stabilesc priorități pe criterii politice”
Ministra Afacerilor Externe, Oana Țoiu, a respins acuzațiile și a declarat că prioritățile pentru repatriere sunt stabilite pe criterii clare.
„Noi nu luăm decizii individuale privind apartenența politică a părinților unui copil, nici ca prioritizare, nici ca deprioritizare”, a declarat aceasta într-o conferință de presă susținută la sediul MAE.
Ministra a explicat că repatrierea copiilor se face pe baza unor criterii obiective, precum cazurile medicale sau situația grupurilor de elevi aflați în deplasări organizate.
„Vom considera bebelușii, copiii de vârstă preșcolară sau școlară o prioritate mai mare decât copiii care sunt aproape de vârsta adulților”, a spus Țoiu.
Ea a mai precizat că autoritățile se confruntă cu numeroase solicitări din partea părinților care cer excepții pentru copiii lor.
„Miniștrii nu stabilesc un nume și prenume. Nu voi comenta cazul niciunui minor. Criteriile au fost stabilite transparent și comunicate public”, a adăugat ministra.
Reacția consulului român din Dubai
Consulul general al României la Dubai, Viorel Richard Badea, a declarat pentru presă că nu avea cunoștință despre situația relatată.
„Sincer, nu știu, pentru că eram cu foarte mulți români pe telefon care aveau diverse probleme. Nu știu absolut nimic despre această situație”, a spus consulul.
Acesta a precizat că va încerca totuși să clarifice cazul după ce a aflat despre el din presă.
Fiica lui Ponta a ajuns ulterior în România
După scandalul izbucnit în spațiul public, fiica fostului premier a reușit să ajungă în România pe 6 martie, cu un avion comercial.
Informația a fost confirmată atât de Victor Ponta, cât și de Daciana Sârbu, mama adolescentei.
„Vă mulțumesc din suflet tuturor celor care mi-ați oferit ajutorul. Datorită vouă astăzi mi-am strâns copilul în brațe. Vă mulțumesc pentru mesajele voastre de încurajare și pentru gândurile bune care m-au făcut să mă simt mai puțin singură”, a scris Daciana Sârbu într-o postare pe Facebook.



