Menu
in

Wimbledon, fără românce. Monica Niculescu a fost eliminată în optimile de finală

Jucătoarea de tenis Monica Niculescu (locul 48 WTA) a fost învinsă luni, 6 iulie, în optimile turneului de Grand Slam de la Wimbledon, de elvețianca Timea Bacsinszky (locul 15 WTA).

Niculescu a pierdut meciul, în două ore și nouă minute, cu scorul 1-6, 7-5, 6-2, după ce a câștigat primul set. România a rămas astfel fără reprezentante pe tabloul feminin de simplu de la Wimbledon.

După meciul de luni, Monica Niculescu şi-a egalat cea mai bună performanţă la un turneu de Grand Slam, respectiv participarea în turul patru. Românca a mai ajuns în turul 4, în 2011, la US Open.

Cu toate că a fost eliminată din primul tur, Simona Halep are noroc și de această dată. Caroline Wozniacki a pierdut cu Garbine Muguruza (scor 4-6, 4-6) şi nu mai poate urca pe locul 3 în clasamentul general al WTA.

Așa că  Halep va rămâne până la viitoarele turnee pe același loc, 3.

În schimb, băieții fac o figură bună. Echipele de dublu în care joacă Mergea şi Tecău s-au calificat în sferturi la dublu:

F.Mergea/R.Bopanna – Lukasz Kubot (Pol)/Max Mirnyi (Blr) 7-6, 6-7, 7-6, 7-6

H.Tecău/J-J Roger – Lleyton Hewitt/Thanasi Kokkinakis (Aus) 7-6, 6-3, 7-6

Faceți clic pentru a evalua această postare!
[Total: 0 In medie: 0]