in

Seară tristă pentru echipele românești din UEFA

Opt goluri încasate, zero marcate și niciun punct acumulat. Acesta este deznodământul unei seri dezamăgitoare pentru fotbalul românesc în Cupa UEFA.

Toate cele 3 echipe care reprezintă România în CUPA UEFA au pierdut meciurile de joi seara. Cea mai șifonată a ieșit Steaua, care a a fost învinsă cu 5-0 în Israel. Vasluiul a pierdut cu 2-0 în Portugalia, iar Rapidul cu 1-0 la București.

Steaua nu mai încasase cinci goluri într-o competiție europeană din 1997, de la meciul cu PSG. Jucătorii lui Maccabi Haifa le-au reamintit steliștilor însă gustul umilinței. Echipa din Israel, pe care reprezentanții Stelei o considerau un adversar facil după tragerea la sorți, a decis partida încă din prima repriza, în minutul 45 aceștia având deja un avantaj de 3 goluri. Steaua a terminat meciul și cu doi oameni mai puțin, după eliminările lui Bicflavi, în prima repriză și a lui Iliev în cea de a doua. În momentul de față, echipa condusă de Ilie Stan nu are nicio victorie în UEFA și se află pe locul 3 în grupă cu doar 2 puncte acumulate.

O eliminare le-a facut viața grea și jucătorilor vasluieni, care au fost învinși de Sporting Lisabona cu 2-0, după ce Wesley a fost trimis la vestiare încă din prima repriză, în urma unui gest nesportiv. Cu toate că echipa antrenată de Viorel Hizo pornea în Lisabona cu un moral bun, până la finalul partidei moldovenii nu au reușit să aibă nici măcar o ocazie de gol.

Singura echipă care a jucat pe teren propriu, Rapidul, a dat chix la rându-i, în fața celor de la Legia Varșovia, după un meci pe care Răzvan Lucescu l-a descris ca fiind unul foarte prost, în care jucătorii au fost foarte fricoși. Rapidul e pe locul 3 în grupă, cu 3 puncte, în spatele olandezilor de la PSV si polonezilor de la Legia, dar în fața lui Hapoel Telaviv.

Grupa J: 1. Schalke 04 – 7 puncte, 2. Maccabi Haifa – 6 puncte, 3. Steaua Bucureşti – 2 puncte, 4. AEK Larnaca – 1 punct.

Etapa a IV-a, 3 noiembrie,: Steaua Bucureşti – Maccabi Haifa şi Schalke 04 – AEK Larnaca.

Grupa D: 1. Sporting Lisabona – 9 puncte, 2. Lazio Roma – 2 puncte, 3. FC Vaslui – 2 puncte, 4. FC Zurich – 2 puncte.

Etapa a IV-a, 3 noiembrie: FC Vaslui – Sporting Lisabona şi Lazio Roma – FC Zurich.

Grupa C: 1. PSV EINDHOVEN – 9 puncte, 2. Legia – 6 puncte, 3. Rapid – 3 puncte, 4. Hapoel – 0 puncte

Etapa a IV-a, 3 noiembrie: Legia – Rapid și PSV – Hapoel

Faceți clic pentru a evalua această postare!
[Total: 0 In medie: 0]