in

România, învinsă de Grecia în barajul pentru Cupa Mondială

Naţionala României a fost învinsă cu 3-1 de reprezentativa Greciei, într-o întâlnire disputată vineri, 15 noiembrie, la Pireu, în prima manşă a barajului pentru Cupa Mondială ce va avea loc anul viitor în Brazilia. “Cea mai importantă partidă din carieră”, aşa a fost numită de tricolori întâlnirea cu Grecia, dar după cum au evoluat, mulţi au dat senzaţia că au jucat într-un amical.

Contrar a ce era logic şi aşteptat de toată lumea, Piţurcă a început meciul cu Alexandru Maxim, cel mai în formă jucător român al momentului, şi Costel Pantilimon, care tocmai a debutat în Premier League şi Champions League, pe banca de rezerve. În schimb, în primul “11” şi-au făcut apariţia Bogdan Lobonţ, niciun meci pentru AS Roma în acest sezon, şi Răzvan Cociş, adus de la o obscură grupare din Ucraina.

Rezultat dezamăgitor

Cel mai modest adversar de la tragerea la sorţi s-a dovedit a fi, însă, peste tricolori la mai toate capitolele. După un început echilibrat şi lipsit de ocazii, gazdele au deschis scorul în minutul 14, prin Mitroglou. A fost, însă, un offside mare, trecut cu vederea de tuşierul de pe acea parte. Jucătorii noştri n-au acuzat şocul şi au egalat peste cinci minute. Torje a executat bine o lovitură liberă din partea dreaptă, iar Stancu a reluat cu capul în plasa porţii elene. Rezultatul de egalitate avea să dureze, însă, numai un minut, pentru că grecii au marcat din nou. A fost si scorul primei reprize, una în care România n-a mai contat. Într-un final, Grecia s-a impus cu 3-1 şi e cu un pas mai aproape de Brazilia, pentru că doar o minune o poate duce acolo pe România, dupa cum a evoluat în meciul tur.

Piţurcă, criticat

Naţionala a evoluat ca o echipă mică la Pireu, mulţumindu-se încă de la început cu puţin (să nu primească gol). O strategie care a eşuat lamentabil şi care ne oferă perspective puţine pentru retur. Deşi era vizibil pentru mai toată lumea că sunt mulţi jucători care evoluează slab, Victor Piţurcă n-a mutat şi a aşteptat parcă un nou gol al gazdelor, care nu a întârziat să apară în repriza secundă. Dar nici după acest gol selecţionerul nu a schimbat. I-au mai trebuit încă 10 minute pentru a introduce un mijlocaş defensiv şi un atacant, în condiţiile în care “tricolorii” sufereau la construcţie. Deşi în dezavantaj pe tabela de marcaj, România nu a reuşit să îşi creeze vreo ocazie pe final de meci, unul în care Lazar a văzut cartonaşul roşu, după două galbene stupide, şi va lipsi la meciul retur, unde nu va fi nici Bourceanu, care a fost avertizat de arbitru şi va absenta din cauza cumului de cartonaşe.

Şanse minime de calificare

Statistica şi specialiştii ne oferă şanse mici să mai obţinem calificarea la turneul final. Tricolorii sperau ca, după 16 ani, să ajungă din nou la CM, dar cel mai probabil perioada de secetă se va prelungi. Pe hârtie, Grecia nu e o forţă a fotbalului mondial, însă raportul din teren de aseară ne face să fim mai mult decât reticenţi în legătură cu o victorie la două goluri diferenţă, fără a încasa vreun gol. Nici statistica nu e de partea noastră, dimpotrivă. Dacă ar fi să ne ghidăm după acest aspect, şansele noastre tind să se apropie de zero: potrivit precedentelor, niciodată o echipă care a pierdut meciul tur dintr-un baraj de calificare la CM la o diferenţă de două sau mai multe goluri nu a reuşit să remonteze diferenţa în retur. Nici specialişti în pariuri sportive nu dau şanse mari naţionalei. Totuşi, de notat că România este favorită să obţină victoria, doar că diferenţa de scor pare prea mare pentru a putea fi întoarsă.

Faceți clic pentru a evalua această postare!
[Total: 0 In medie: 0]

Femeile se vor pensiona la 65 de ani. Ministrul Muncii: “N-am luptat noi pentru drepturi egale cu bărbaţii?”