in

Victorie românească după 42 de ani. Horia Tecău, al doilea român care cucerește trofeul de la Wimbledon

Horia Tecău este al doilea tenisman român câştigător la dublu masculin la turneul de la Wimbledon, după Ilie Năstase. Năstase s-a impus, alături de americanul Jimmy Connors, în finala din 1973, în faţa australienilor John Cooper şi Neale Fraser.

Perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda), cap de serie numărul 4, a câştigat, sâmbătă, 11 iulie, turneul de la Wimbledon la dublu, după ce a învins în finală cuplul Jamie Murray/John Peers (Marea Britanie/Australia), favorit 13, scor 7-6 (5), 6-4, 6-4.

Este primul titlu de dublu masculin la un Grand Slam pentru Tecău. El a mai câştigat un titlu de Grand Slam, însă la dublu mixt, în 2012, la Australian Open.

Tecău a mai jucat finala de la Wimbledon în 2010, în 2011 şi în 2012, împreună cu suedezul Robert Lindstedt, ei fiind învinşi de fiecare dată de cuplurile Jurgen Melzer/Philipp Petzschner (Austria/Germania), Mike Bryan/Bob Bryan (SUA), respectiv Jonathan Marray/Frederik Nielsen (Marea Britanie/Danemarca).

Tenismenul constănțean a postat un mesaj pe Facebook în care a mulţumit fanilor pentru sprijin, subliniind că toţi merită o parte din acest trofeu.

“Vreau să mulţumesc tuturor celor care mi-au scris/ne-au urmărit şi au visat alături de noi. Meritaţi cu toţii o parte din acest trofeu şi împart acest moment cu voi!”, a scris el.

Cu un total de 5.050 puncte, adunate în 15 turnee la care au participat, Tecău şi Rojer vor ocupa primul loc în ATP Doubles “Race to London”.

ATP dublu Race to London este un clasament care se face în funcţie de cele mai bune 18 rezultate obţinute de o pereche de dublu de-a lungul sezonului, aici fiind incluse turnee de Mare Şlem, cele din ATP World Tour şi Turneul Campionilor.

Jucătoarea de tenis Simona Halep a postat un mesaj pe Facebook, în care îl felicită pe Horia Tecău, care, sâmbătă, a câştigat proba de dublu la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului.

“Champ, you did it! Felicitări, Horia!“, a scris Halep pe contul de Facebook.

Halep a fost învinsă, cu scorul de 5-7, 6-4, 6-3, de sportiva slovacă Jana Cepelova, locul 106 WTA, în primul act al turneului de la Wimbledon.

Și fostul internaţional Gheorghe Hagi a declarat că se bucură pentru tenismanul Horia Tecău, care a câştigat titlul la dublu la Wimbledon, el precizând că românul este un sportiv serios, care a muncit mult şi merită felicitări.

“Bravo lui, felicitări. Mă bucur pentru el, e un sportiv serios, care a muncit. Să ajungi să câştigi un Grand Slam, chiar dacă la dublu… Merită felicitări”, a spus Hagi la Digi Sport.

Horia Tecău este românul care va juca în finala de la Wimbledon

Semifinală românească la Wimbledon. Vom avea UN ROMÂN în finală!

Wimbledon, fără românce. Monica Niculescu a fost eliminată în optimile de finală

Faceți clic pentru a evalua această postare!
[Total: 0 In medie: 0]